„GIS Wiki:Rólunk” változatai közötti eltérés

Innen: GIS Wiki
(Eltávolította a lap teljes tartalmát)
 
(12 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
  
Az OpenLayers egy olyan JavaScipt programcsomag, mely lehetővé teszi geoadatok böngészőben történő megjelenítését. Maga a programcsomag is JavaScriptben íródott, és nyílt forráskódú, BSD2 licensszel rendelkezik.
 
 
== Főbb funkcionalitások ==
 
 
Az OpenLayers 3 (OL3) alapvetően az OpenLayers webes térkép megjelenítő, kezelő csomag újratervezése. A második verzióját is széles kőrben használták, de mivel az korábbi Javascript elemeken alapult, most már újra korszerűsítésre volt igény. Az OL3 alapoktól újra volt építve modern tervezési minták alkalmazásával.
 
 
A harmadik kiadás arra irányult, hogy lehetővé tegye a második verzió által támogatott lehető legtöbb funkcionalitást, széles körben támogatva különböző kereskedelmi és ingyenes forrásokat, és a legismertebb vektor adat formátumokat. Ahogyan a második verzióban, az adat bármilyen vetületben lehet. Ugyanakkor a harmadik kiadás hozzáad néhány új funkcionalitást, mint például a könnyű forgathatóságot, valamint a térképek animálását.
 
A jelenlegi könyvtár 3 interpretert (renderer) foglal magába: Canvas, DOM, és WebGL. Mindhárom támogatja úgy a raszter adatokat csempe/kép szerverektől, illetve vektor adatokat; a WebGL csak pont vektorokat támogat (Point vectors), és nem támogat címkéket. Természetesen csak azon böngészők esetén támogatják a Canvast, melyekben van Canvas interpreter. A WebGL esetében is hasonlóan, csak azon eszközök és böngészők esetében használható, melyek támogatják a WebGL-t. Az Internet Explorer 9 előtt verziók egyáltalán nem kapnak támogatást.
 
 
A könyvtár alkalmas desktop/laptop használat esetén, úgy mint mobil eszköz esetén is.
 
Úgy van megtervezve az alkalmazás, hogy a főbb új irányzatokkal bővíthető legyen a következő kiadást. (pl. 3D térképek megjelenítése, WebGL használata nagyméretű vektoradatok megjelenítéséhez.)
 
 
== Felépítés ==
 
 
Az OL3 nagy mértékben épül a Google Closure eszköztárára, nagy mértékben él a Closure könyvtár (Closure Library) nyújtotta segítséggel – például a DOM vagy az esemény kezelés résznél. Ez lehetővé teszi, hogy a fejlesztők a térképészeti funkciókra koncentrálhassanak, tudva, hogy az alá épült szoftver megbízható, jól tesztelt, böngésző szinten egyezményesített. A Closure Library sajátos tervezésének előnye, hogy a Closure fordító (Clusure Compiler) optimalizálni tudja, ráadásul olyan mértékben tömörítve, hogy az messzemenően meghaladja az jelenlegi kínálatokat. Az OL3-nak is nagy előnye származik ebből.
 
A Closure Compiler használata egyben azt is jelenti, hogy a tulajdonságok és a metódusok át vannak nevezve az előzőekhez képest. A hosszú, jelentést megnevező nevek többsége rövidebbre lett cserélve – ezért nem igazán hatékonyan használhatóak az alkalmazásokban, melyek a könyvtárat használják. A megoldást az a módszer nyújtja, hogy kell explicit módon exportálni őket. Ez azt jelenti, hogy az exportált nevek (vagyis azok, melyek nincsenek átnevezve), képezik tulajdonképpen a publikus API-ját a könyvtárnak. Ezek az exportálható tulajdonságok, metódusok vannak megjelölve a forrásban, és dokumentálva vannak az „API docs”-ban. Ez a nyilvánosan támogatott API-ja a könyvtárnak.
 
 
'''Objektumok és névterek'''
 
 
Az OL3 a Closure könyvtárhoz hasonló felépítésű. A legfelső szintet az ol névtér képezi (alapértelmezetten, var ol = {}). Alábbi szinteken a következők vannak:
 
* Alábbi névterek, mint az ol.layer; kisbetűvel kezdődik a nevük
 
* Egyszerű objektumok, melyek statikus tulajdonságokat és metódusokat használnak, mint pl. ol.animation; ezek is kisbetűvel kezdődnek.
 
* Típusok, melyek nagybetűvel kezdődnek. Ezek nagyjából „osztályok”, ami itt azt jelenti, hogy konstruktor függvény van prototípusos öröklődéssel, mint az ol.Map vagy ol.layer.Vector (Vector osztály a layer névtérben). Ugyanakkor vannak más, egyszerű típusok, mint pl. ol.Extent, amely egy tömb.
 
 
Osztály névtereknek, mint pl. az ol.layer van egy alap (base) osztály típusuk, mint például ol.layer.Layer. Ezek nagyjából absztrakt osztályok, melyekből a más osztályok örökölnek.
 
A forrás állományok hasonlóan vannak rendezve, minden névtér számára egy külön mappa. Neveik kisbetűsek, és az alosztályok ismétlik a örökölt osztály nevét is, mint pl. ol.layer.vectorlayers.js.
 
Az OL3 azt a konvenciót követi, hogy a privát tulajdonságok és metódusok, vagyis amelyek nem részei az API-nak, alul-vonásban végződnek. Általában a példány típusú tulajdonságok privátok, és elérésük erre célzott függvényekkel lehetséges.
 
 
== Teljes build, testre-szabott build ==
 
 
Azt a fordítás, mely minden exportálható nevet tartalmaz, teljes build-nek (full build) nevezik. Egy befogadó verzió ebből elérhető, mely minden alkalmazás számára használható.
 
Closure fordítóval az exportálások fordítási időben meghatározhatóak, így saját fordítások (build-ek) könnyedén hozhatóak létre, melyek az adott weboldalhoz, alkalmazáshoz illőek. A testre-szabott build (custom build) csak azokat a tulajdonságokat, metódusokat exportálja, melyeket az adott weblap vagy alkalmazás valóban használni fog. Mivel a teljes build (full build) nagyon nagy méretű, és valószínűleg egyre nagyobb méretűvé fog válni amikor új lehetőségeket kerülnek az API-ba, nagyon ajánlott testre-szabott build-et létrehozni a weblapok számára.
 
 
== Alap komponensek ==
 
 
=== Térkép ===
 
 
Az OpenLayers3 fő komponense a térkép (ol.Map). Egy target típusú elem zárja körül (pl. egy div elem). A térkép minden tulajdonsága beállítható már létrehozása idején, de beállító metódusok is rendelkezésre állnak. (pl. setTarget()).
 
 
<code>
 
 
<div id="map" style="width: 100%, height: 400px"></div>
 
<script>
 
  var map = new ol.Map({target: 'map'});
 
</script>
 
 
</code>
 

A lap jelenlegi, 2016. május 10., 10:12-kori változata