SUMO

Innen: GIS Wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Anyilas (vitalap | szerkesztései) 2014. március 31., 21:04-kor történt szerkesztése után volt. (Wiedemann)

A SUMO egy közúti, tömegközlekedési és vasúti mikroszimulációs nyílt forráskódú szoftver. Felhasználását tekintve alkalmas kereszteződések, lokális úthálózatok, lámpabeállítások, menetrendek tervezésének támogatásához. Pontosabban ezek teszteléséhez. Lehetőséget nyújt úgynevezett online szimulációhoz, ami azt jelenti, hogy szimuláció közben megváltoztathatjuk az úthálózat adatait, például egy balesetet szimulálhatunk. Illetve a lámpa beállításokat is megváltoztathatjuk szimuláció közben, ezzel pl napszak vagy detektor alapú lámpabeállításokat is tesztelhetünk.


Története

A SUMO-t 2000-ben kezték el írni, ​GPLv3-el. Az első verzió 2009-ben készült el. Jelenleg 0.13.0-ás verzió a legújabb. Célja a közúti forgalom kutatások támogatása.

Telepítés

A telepítendő bináris ezen linken érhető el. Elérhető Windowsra, Suse Linuxra, Fedorára, Scientific-re és Ubuntura is. Open Source jellegéből következik, hogy buildelhető tetszőleges környezetben, természetesen ehhez szükséges QT és pyton támogatás

Technológiai Leírása

A SUMO alapvetően c++-ban írt szoftver, a hozzá tartozó kiegészítő eszközök pytonban írt scriptek. A grafikus felülete Qt-ben íródott. A szimulációhoz használt matematikai modell jól elkülönített modulban helyezkedik el.

Matematikai háttér

Wiedemann

Ennek a modellnek két változata is létezik, a 74-es és a 99-es. Előbbi kevesebb paraméterrel dolgozik, második viszont 10 paraméterrel, így különböző sebesség tartományokban más-más viselkedéssel ruházhatjuk fel a járműveket, ezzel alkalmassá válik országúti forgalom modellezésére, de a városi forgalom esetén a túl sok paraméter miatt nehézkes a paraméterezése. A modell egyszerű nulladrendű képlettel adja meg a kívánt követési távolságot. Ennek kiértékelése során kell eldönteni, hogy az adott jármű, hogyan változtassa a sebességét. Erre is ad kiszámítási módot a modell. A modell alapegyenlete a következő:

Modul szerkezet

Projekt szervezés

Használata