„GIS Wiki:Rólunk” változatai közötti eltérés

Innen: GIS Wiki
(Open Layers 3)
11. sor: 11. sor:
 
A könyvtár alkalmas desktop/laptop használat esetén, úgy mint mobil eszköz esetén is.  
 
A könyvtár alkalmas desktop/laptop használat esetén, úgy mint mobil eszköz esetén is.  
 
Úgy van megtervezve az alkalmazás, hogy a főbb új irányzatokkal bővíthető legyen a következő kiadást. (pl. 3D térképek megjelenítése, WebGL használata nagyméretű vektoradatok megjelenítéséhez.)
 
Úgy van megtervezve az alkalmazás, hogy a főbb új irányzatokkal bővíthető legyen a következő kiadást. (pl. 3D térképek megjelenítése, WebGL használata nagyméretű vektoradatok megjelenítéséhez.)
 +
 +
 +
== Felépítés ==
 +
 +
Az OL3 nagy mértékben épül a Google Closure eszköztárára, nagy mértékben él a Closure könyvtár (Closure Library) nyújtotta segítséggel – például a DOM vagy az esemény kezelés résznél. Ez lehetővé teszi, hogy a fejlesztők a térképészeti funkciókra koncentrálhassanak, tudva, hogy az alá épült szoftver megbízható, jól tesztelt, böngésző szinten egyezményesített. A Closure Library sajátos tervezésének előnye, hogy a Closure fordító (Clusure Compiler) optimalizálni tudja, ráadásul olyan mértékben tömörítve, hogy az messzemenően meghaladja az jelenlegi kínálatokat. Az OL3-nak is nagy előnye származik ebből.
 +
A Closure Compiler használata egyben azt is jelenti, hogy a tulajdonságok és a metódusok át vannak nevezve az előzőekhez képest. A hosszú, jelentést megnevező nevek többsége rövidebbre lett cserélve – ezért nem igazán hatékonyan használhatóak az alkalmazásokban, melyek a könyvtárat használják. A megoldást az a módszer nyújtja, hogy kell explicit módon exportálni őket. Ez azt jelenti, hogy az exportált nevek (vagyis azok, melyek nincsenek átnevezve), képezik tulajdonképpen a publikus API-ját a könyvtárnak. Ezek az exportálható tulajdonságok, metódusok vannak megjelölve a forrásban, és dokumentálva vannak az „API docs”-ban. Ez a nyilvánosan támogatott API-ja a könyvtárnak.
 +
 +
'''Objektumok és névterek'''
 +
 +
Az OL3 a Closure könyvtárhoz hasonló felépítésű. A legfelső szintet az ol névtér képezi (alapértelmezetten, var ol = {}). Alábbi szinteken a következők vannak:
 +
* Alábbi névterek, mint az ol.layer; kisbetűvel kezdődik a nevük
 +
* Egyszerű objektumok, melyek statikus tulajdonságokat és metódusokat használnak, mint pl. ol.animation; ezek is kisbetűvel kezdődnek.
 +
* Típusok, melyek nagybetűvel kezdődnek. Ezek nagyjából „osztályok”, ami itt azt jelenti, hogy konstruktor függvény van prototípusos öröklődéssel, mint az ol.Map vagy ol.layer.Vector (Vector osztály a layer névtérben). Ugyanakkor vannak más, egyszerű típusok, mint pl. ol.Extent, amely egy tömb.

A lap 2016. május 9., 15:49-kori változata

Az OpenLayers egy olyan JavaScipt programcsomag, mely lehetővé teszi geoadatok böngészőben történő megjelenítését. Maga a programcsomag is JavaScriptben íródott, és nyílt forráskódú, BSD2 licensszel rendelkezik.

Főbb funkcionalitások

Az OpenLayers 3 (OL3) alapvetően az OpenLayers webes térkép megjelenítő, kezelő csomag újratervezése. A második verzióját is széles kőrben használták, de mivel az korábbi Javascript elemeken alapult, most már újra korszerűsítésre volt igény. Az OL3 alapoktól újra volt építve modern tervezési minták alkalmazásával.

A harmadik kiadás arra irányult, hogy lehetővé tegye a második verzió által támogatott lehető legtöbb funkcionalitást, széles körben támogatva különböző kereskedelmi és ingyenes forrásokat, és a legismertebb vektor adat formátumokat. Ahogyan a második verzióban, az adat bármilyen vetületben lehet. Ugyanakkor a harmadik kiadás hozzáad néhány új funkcionalitást, mint például a könnyű forgathatóságot, valamint a térképek animálását. A jelenlegi könyvtár 3 interpretert (renderer) foglal magába: Canvas, DOM, és WebGL. Mindhárom támogatja úgy a raszter adatokat csempe/kép szerverektől, illetve vektor adatokat; a WebGL csak pont vektorokat támogat (Point vectors), és nem támogat címkéket. Természetesen csak azon böngészők esetén támogatják a Canvast, melyekben van Canvas interpreter. A WebGL esetében is hasonlóan, csak azon eszközök és böngészők esetében használható, melyek támogatják a WebGL-t. Az Internet Explorer 9 előtt verziók egyáltalán nem kapnak támogatást.

A könyvtár alkalmas desktop/laptop használat esetén, úgy mint mobil eszköz esetén is. Úgy van megtervezve az alkalmazás, hogy a főbb új irányzatokkal bővíthető legyen a következő kiadást. (pl. 3D térképek megjelenítése, WebGL használata nagyméretű vektoradatok megjelenítéséhez.)


Felépítés

Az OL3 nagy mértékben épül a Google Closure eszköztárára, nagy mértékben él a Closure könyvtár (Closure Library) nyújtotta segítséggel – például a DOM vagy az esemény kezelés résznél. Ez lehetővé teszi, hogy a fejlesztők a térképészeti funkciókra koncentrálhassanak, tudva, hogy az alá épült szoftver megbízható, jól tesztelt, böngésző szinten egyezményesített. A Closure Library sajátos tervezésének előnye, hogy a Closure fordító (Clusure Compiler) optimalizálni tudja, ráadásul olyan mértékben tömörítve, hogy az messzemenően meghaladja az jelenlegi kínálatokat. Az OL3-nak is nagy előnye származik ebből. A Closure Compiler használata egyben azt is jelenti, hogy a tulajdonságok és a metódusok át vannak nevezve az előzőekhez képest. A hosszú, jelentést megnevező nevek többsége rövidebbre lett cserélve – ezért nem igazán hatékonyan használhatóak az alkalmazásokban, melyek a könyvtárat használják. A megoldást az a módszer nyújtja, hogy kell explicit módon exportálni őket. Ez azt jelenti, hogy az exportált nevek (vagyis azok, melyek nincsenek átnevezve), képezik tulajdonképpen a publikus API-ját a könyvtárnak. Ezek az exportálható tulajdonságok, metódusok vannak megjelölve a forrásban, és dokumentálva vannak az „API docs”-ban. Ez a nyilvánosan támogatott API-ja a könyvtárnak.

Objektumok és névterek

Az OL3 a Closure könyvtárhoz hasonló felépítésű. A legfelső szintet az ol névtér képezi (alapértelmezetten, var ol = {}). Alábbi szinteken a következők vannak:

  • Alábbi névterek, mint az ol.layer; kisbetűvel kezdődik a nevük
  • Egyszerű objektumok, melyek statikus tulajdonságokat és metódusokat használnak, mint pl. ol.animation; ezek is kisbetűvel kezdődnek.
  • Típusok, melyek nagybetűvel kezdődnek. Ezek nagyjából „osztályok”, ami itt azt jelenti, hogy konstruktor függvény van prototípusos öröklődéssel, mint az ol.Map vagy ol.layer.Vector (Vector osztály a layer névtérben). Ugyanakkor vannak más, egyszerű típusok, mint pl. ol.Extent, amely egy tömb.